Fantastisk lyxlägenhet med 4 sovrum med exceptionell design, exceptionell kvalitet och en 39 m² stor terrass med utsikt över den nya PGA golfbanan, att hyra i La Finca LGC3, Pozuelo de Alarcón.
lägenhet viktigaste huvuddrag
- Utsikt över bergen
- Swimming pool
- Portvakt
- Garagem
- Hiss
- Naturligt ljus
- Marmorgolv
- Parkering
- Gemensam terrass
- Utsikt
- Utrustat kök
- Uppvärmning
- Säkerhet
- Panoramautsikt
- Öppet kök
- Nära internationella skolor
- Luftkonditionering
- Lekplats
- Gated Community
- Förråd
- Exteriör
- Dubbla fönster
- Domotiskt system
- Chill out plats
- Balkong
- Planlösning 239m²
Vad du behöver veta om den här lägenhet
Lucas Fox är stolta över att presentera denna underbara uthyrningsmöjlighet på andra våningen i detta prestigefyllda projekt av fastighetsgruppen La Finca, som erbjuder exceptionell design och exceptionell kvalitet.
Bland dess anmärkningsvärda funktioner, denna imponerande lägenhet med 4 sovrum och 4 badrum har spektakulär utsikt över PGA Somosaguas golfbana och en 39 m² stor privat terrass.
Lägenheten är en del av en av de mest exklusiva utvecklingarna i Pozuelo. Det ligger mittemot LAFINCA country club, i ett utmärkt område i Prado de Somosaguas. Liksom andra La Finca-projekt är dess material och finish av högsta kvalitet, liksom dess oöverträffade säkerhetsåtgärder som gör skillnaden.
Här kan familjer njuta av en lyxig utomhuslivsstil, med omfattande gemensamma trädgårdar på över 40 000 m² med sjöar, gångvägar, en stor pool och lekplatser för småbarn; allt detta bara 10 minuter med bil från Madrids centrum. Lägenheten har fri utsikt över LAFINCA Country Club, en 18-håls golfbana, ett spännande tillskott till Madrids professionella sportanläggningar.
Vi når andra våningen med hiss från en elegant lobby eller direkt från garaget. När vi kommer in i lägenheten kommer vi fram till en rymlig hall med gästtoalett.
Svänger vi till höger kommer vi in i det stora vardagsrummet med öppen planlösning, som sticker ut för det överflöd av naturligt ljus som kommer in genom imponerande skjutdörrar i glas från golv till tak som vetter mot den täckta terrassen. Med denna konfiguration kommer invånarna att njuta av sömlös kommunikation mellan inomhus- och utomhusområdena. Du kommer att njuta av fantastisk utsikt över samhällets trädgårdar och country club från alla vinklar.
I anslutning till vardagsrummet finns ett fullt utrustat kök i öppen planlösning med avancerade vitvaror och en avslappnad bar med höga pallar, perfekt för att njuta av frukost eller underhålla gäster. Även om köket har öppen planlösning kan det separeras från vardagsrummet med eleganta skjutdörrar i glas.
Fortsätter vi rakt fram från entréhallen leder en dörr oss till sovrummet, med det stora sovrummet och dess eget badrum, som också har direkt tillgång till terrassen genom skjutdörrar.
Det finns ytterligare två sovrum med stora inbyggda garderober, privata badrum och direkt tillgång till en sekundär privat terrass.
När vi återvänder till hallen och svänger vänster hittar vi det fjärde sovrummet med ett tredje badrum bredvid. Den kan användas som gäst- eller servicerum. I denna del av lägenheten hittar vi även servicedelen med tvättstuga.
Detta hem är utrustat med den senaste tekniken inom hemautomation och luftkonditionering. Komplexet har ett centralt geotermiskt värme- och kylsystem, vilket ger hög energieffektivitet och låga driftskostnader på alla våningar. En annan anmärkningsvärd egenskap är golvvärmen för vintermånaderna och kylsystemet på sommaren.
Det är också viktigt att nämna att utvecklingen, liksom andra La Finca-projekt, har ett toppmodernt säkerhetssystem, med en dubbel omkrets med intrångsdetektering och en 24-timmars säkerhetsgrind.
I priset ingår två parkeringsplatser och ett stort förråd.
Kort sagt, Lucas Fox är glad att kunna presentera denna unika uthyrningsmöjlighet i en av Madrids mest exklusiva utvecklingar. Denna oklanderliga lägenhet utstrålar lyx och elegans och kommer att imponera på även den mest kräsna hyresgästen.
Kontakta oss idag via telefon eller mail för mer information och för att boka en visning. Vi arbetar 7 dagar i veckan för att anpassa oss efter våra kunders behov.
Du kan också besöka oss i vår Lucas Fox-lounge som ligger på Avenida de Europa, 38L i Pozuelo så att vi kan diskutera dina krav mer i detalj och hjälpa dig att hitta det perfekta hemmet eller investeringen.

Planlösning
- Mottagare
- Artighet toalett
- Vardagsrum-matsal
- Utrustat kök
- Terrass på framsidan
- Master bedroom med eget badrum och tillgång till huvudterrassen
- Två sovrum med privata badrum och tillgång till den bakre terrassen
- Bakre terrass
- Ytterligare sovrum med separat badrum
- Tvätt
Pozuelo, Madrid: Var den här bostaden är belägen
Finca LGC3 ligger i ett privilegierat och lugnt område i Prado de Somoaguas, mittemot LAFINCA Country Club med en 18-håls golfbana och bara 10 minuters bilresa från Madrids centrum.
Det har direkt tillgång till M40, som erbjuder snabba förbindelser till andra viktiga transportnav, såsom Barajas internationella flygplats, bara 25 minuters bilresa bort. Andra viktiga lokala motorvägar (A5, M502, M508) erbjuder en mängd snabba vägar till centrala Madrid och andra destinationer. Det finns ett lokalt bussnät med hållplatser bara några minuters promenad bort. Följande busslinjer är tillgängliga: 658, N902, 562.
Bara 10 minuters bilresa från utvecklingen hittar du toppskolor som American School of Madrid, British Council School, Veritas och Retamar.
Köpcentret Zielo och de förstklassiga restaurangerna på Europa Avenue är ett populärt val bland lokalbefolkningen. Det moderna biografkomplexet Kinepolis med restauranger och barer ligger bara 5 minuters bilresa bort.
Liknande fastigheter att hyra i Pozuelo
Inte exakt vad du letar efter?